piątek, 23 stycznia 2015

Zalety koziego mleka






Kozie mleko towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Kozy były jednymi z pierwszych udomowionych zwierząt, łatwymi w hodowli oraz odpornymi na niesprzyjające warunki klimatyczne i niedostatek pożywienia. Ich mleko zawiera białka, które są łatwiej przyswajalne i cenniejsze niż te, zawarte w mleku krowim. Ma korzystniejsze proporcje aminokwasów (w tym – egzogennych, a więc tych, które nie są produkowane przez organizm ludzki). Jest też łatwiej przyswajalne – dotyczy to zarówno białek (w tym kazeiny), jak i laktozy, a także tłuszczów. Jest też dużo mniej uczulające od mleka krowiego: może je spożywać ponad 40% osób z tzw. skazą białkową. Zaleca się, aby dzieci z tą przypadłością próbowały pić właśnie kozie mleko zamiast mleka modyfikowanego (np. z soi, które także może mieć właściwości uczulające).
Kozie mleko zawiera także dużo witamin (zwłaszcza D3, niacynę oraz biotynę) oraz minerałów (magnez, wapń, żelazo, fosfor, potas i in.), a ich proporcje są korzystniejsze dla człowieka niż w mleku krowim. Pod tym względem jest ono zbliżone do mleka ludzkiego. Dzięki witaminie D3, poprawiającej przyswajanie przez organizm wapnia, u osób pijących kozie mleko można zaobserwować wzmocnienie kości i zębów. Tłuszcze zawarte w kozim mleku zawierają m.in. cenne kwasy Omega-6, a także znaczną zawartość kwasów tłuszczowych średnionasyconych, które nie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej.
Jeszcze cenniejsze od samego mleka są wytwarzane z niego przetwory – w tym sery, a zwłaszcza sery dojrzewające, wytwarzane z mleka niepasteryzowanego. Właśnie użycie niepasteryzowanego mleka jest jedną z ważniejszych różnic pomiędzy serami wytwarzanymi w sposób tradycyjny, w małych gospodarstwach (takich jak nasze) od serów przemysłowych, produkowanych w dużych zakładach przetwórczych wg standardowej technologii. Dzięki zastosowaniu surowego mleka, ser nie traci swoich naturalnych walorów smakowych, a serowar jest w stanie stworzyć niepowtarzalny i charakterystyczny tylko dla siebie produkt końcowy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz